loading spinner
Starostlivosť a pranie páperových produktov CUMULUS



PRANIE

Existuje hlboko zakorenený mýtus, že páperové výrobky nemožno prať. Pravdou je, že nielen že sa môžu prať, ale je to dokonca nutné. Mnoho nocí strávených v spacáku nielen že zanechá nepríjemný zápach, ale oleje produkované naším telom prenikajú do páperia, čo môže časom spôsobiť pokles loft-u spacáku. Čisté páperie má lepší loft  je nadýchanejšie a určite lepšie vonia.
Tak, ako teda na to? Pre začiatok je dobré si zaobstarať prací prostriedok určený na pranie páperových produktov. Odporúčame Granger’s, ale v outdooroých predajniach kúpite aj prípravky od iných výrobcov. Rozhodne je zakázané používať bežné aj tekuté pracie prostriedky a aviváže. Odporúčame prať spacák či bundu radšej ručne vo vani ako v práčke. Vaňu napustite dostatočným množstvom vody, aby sa celý spacák ponoril pod vodu. Potom pridajte množstvo pracieho prostriedku podľa pokynov výrobcu. Teplota vody nesmie prekročiť 35°C. My to robíme tak, že ponoríme spacák do vody v malom vrecku a potom, keď už je pod vodou, opatrne ho vyberieme von. Keď to urobíte týmto spôsobom zo spacáku odstránite väčšinu vzduchu ešte pred jeho ponorením a tým si ušetríte námahu s odstraňovaním vzduchu z každej komory pri jeho ponáraní. Jemne ho umyte.
Oplachujte v čistej vode, dovtedy kým nevymyjete všetok prací prostriedok. Odporúčame oplachovať toľkokrát, koľkokrát sa zdá byť potrebné, ale 1-4 krát by malo byť postačujúce.
Aj v prípade prania v práčke, čo ale neodporúčame, nezabudnite oplachovať niekoľkokrát a nastavte najnižšiu rýchlosť odstreďovania. Pokiaľ periete ručne, po opláchnutí spacák nežmýkajte v rukách, ale ho iba zrolujte, akoby ste rolovali penový matrac s cieľom vytlačiť z neho vodu.
Ak sa rozhodnete sušiť v automatickej sušičke odporúčame niekoľkokrát zastaviť proces sušenia, aby ste mohli oddeliť mokré zhluky páperia, ktoré sa môžu tvoriť. Do bubna sušičky môžete vložiť tenisové loptičky, ktoré môžu pomôcť, aby sa netvorili zhluky páperia, ale nie je to nutné. Proces sušenia môže trvať niekoľko hodín. Pri oddeľovaní zhlukov páperia pomáha rozložiť spací vak na zem a stláčať otvorenou dlaňou, potom jemne ponatriasať. Suché páperie by už nemalo tvoriť zhluky. Keby ste len tak zavesili spací vak, môže trvať 2-5 dní, kým úplne vyschne, závisí to tiež od množstva páperovej výplne. Aj keď sa vám môže zdať, že spacák je na povrchu suchý, páperie vo vnútri môže stále zadržiavať vlhkosť, preto ho radšej nechajte schnúť dlhšie voľne rozložený na vzduchu.

Páperové bundy Cumulus môžete prať v práčke. Zvoľte čo najšetrnejší prací program (pre jemné tkaniny) pri teplote do 30 stupňov.


ČO ROBIŤ AK NEJAKÉ PIERKO PRENIKNE VON?

Cumulus pri výrobe svojich páperových produktov použiva ľahké tkaniny (Pertex, Torray Airstatic) odolné prieniku páperia. Skutočnosť, že tkanina je odolná prieniku páperia neznamená, že si páperie nikdy nenájde cestu von medzi vláknami. Niekedy páperie jednoducho prejde cez tkaninu.

1. Únik páperia je normálny jav, hlavne na začiatku používania. Tkaniny, ktoré sa používajú pri výrobe sú veľmi ľahké, husto tkané, aby páperie neprechádzalo von a ak sa aj v skutočnosti nejaké pierka dostanú cez tkaninu von, treba poznamenať, že je to len veľmi malá daň za finálny produkt, ktorý neváži takmer nič.

2. Každý gram páperia obsahuje veľmi veľa pierok. Naozaj veľmi veľa. V závislosti na tom, či budeme počítať každú, aj tú najmenšiu vetvičku páperia, každý gram má cca od 400 do 800 pierok. Za predpokladu, že budeme počítať s priemerom 500 pierok na gram, tak v spacáku Cumulus Line Line 200 sa nachádza približne 100 000 pierok. Treba tiež pripomenúť, že iba páperie nižšej kvality, predstavujúce celé pierka s jasne vymedzenou kostrnkou, tvoriace menej ako 5% z celkového použitého páperia, môže preniknúť cez tkaninu von. Jemné páperie, ktoré tvorí podstatnú časť produktu sa von nedostane. Tento jav teda nevedie k žiadnemu významnému zníženiu tepelného výkonu vášho páperového spacieho vaku či bundy.

Ak náhodou objavíte páperie vytŕčajúce z tkaniny svojho spacieho vaku alebo bundy nevyťahujte ho von. Mohlo by to viesť k tomu, žeby viac páperia začalo unikať von a rozšíril by sa otvor medzi vláknami tkaniny. Takéto páperie sa snažte vtiahnuť späť do komory zachytením z druhej strany tkaniny. Na mieste, kde páperia uniklo z tkaniny von zľahka prejdite prstom a tým pomôžete tomu, aby sa vlákna v tkanine jednoduchšie usporiadali

Majte na pamäti, že unikajúce páperie nerobí dierky v tkanine, ale prechádza pomedzi vlákna, ktoré sú potom schopné vrátiť sa do svojej pôvodnej štruktúry.


OBNOVENIE DWR

Po niekoľkých praniach a dlhodobm používaní sa výkon DWR (vodoodpudivej) úpravy Pertex materiálu vašej páperovej bundy Incredilite znižuje a preto je potrebné ju z času na čas obnoviť. Na obnovenie DWR úpravy odporúčame použiť prostriedok na to určený, napr. Nikwax, ktorý dostanete kúpiť v outdoorových predajniach. Prostriedok použite podľa návodu výrobcu.

Ak chcete zistiť, či vaša bunda potrebuje obnovu DWR, urobte si test. Skúste na ňu kvapnúť kvapky vody a sledujte čo sa bude diať. Ak voda vytvára malé guľôčky, ktoré odskakujú od povrchu a voda steká po textílii, tak je DWR v poriadku. Ak sa však voda usadí na povrchu a textília v mieste kontaktu stmavne, tak to znamená, že voda preniká do štruktúry materiálu a je potrebné obnoviť DWR.



ZAOBCHÁDZANIE S PÁPEROVÝMI PRODUKTAMI

S páperovými produktami nemusíte zaobchádzať ako v rukavičkách, ale existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré je potrebné dodržať, ak chcete, aby vám tieto produkty slúžili po mnoho rokov.

Svoj páperový spacák chráňte pred navlhnutím. Pokiaľ váš páperový spacák prišiel do kontaktu s vlhkosťou, treba ho čo najskôr vysušiť na slnku. Ak musíte zbaliť vlhký spacak do obalu je dobré ho pri najbližšej možnej príležitosti vybrať a nechať vyschnúť voľne na vzduchu
. Pokiaľ podmienky vyskytujúce sa najmä v nižších nadmorských výškach, kde sa voda v kvapalnom skupenstve a zvýšená vlhkosť vzduchu vyskytuje častejšie neumožňujú jeho úplné vysušenie, stále je lepšie ho nechať vetrať na vzduchu a dýchať.
Páperové spacáky majú okrem svojej nízkej váhy aj ďalšiu obrovskú výhodu a tou je schopnosť kompresie. Pokaľ ste na turistike, spacák môžete prenášať v kompresnom vaku, ktorý je na to určený a tým dosiahnuť jeho minimálny objem. Páperie však nie je dobré v stlačenom stave skladovať príliš dlho a teda aj keď ste na cestách je nutné ho aspoň raz za 24 hodín vytiahnuť z kompresného vaku. Normálne tak urobíte, keď ho použijete na spanie.

Ak ho však počas noci neplánujete použiť, je dobré ho aj tak vytiahnuť von z kompresného vaku a nechať volne. Ak náhodou máte voľné miesto v batohu, môžete do neho vložiť spacák navoľno bez kompresie.

Rozhodne spacák nepoužívajte v priamom kontakte so zemou. Po prvé, z dôvodu izolácie: stlačené páperie pod telom nebude dobre izolovať a preto je lepšie použiť pod spacák karimatku alebo penovú podložku. Po druhé, aj keď použité materiály vyzerajú na pohľad jemnejšie ako sú, nerovnomerný povrch môže poškodiť váš spacák. Doplatiť na to môžu predovšetkým vonkajšie priečne švy a integrita páperových komôr.

Aby ste predĺžili životnosť vášho spacáku a nemuseli ho často prať, odporúčame do vnútra používať hodvábne alebo bavlnené vložky. Absorbujú väčšinu nečistôt produkovaných vaším telom a spacák zostane čistý. Podobný výsledok možno dosiahnuť aj tým, že budete spať v termoprádle, alebo jednoducho tým, že na spanie budete používať iné oblečenie. Odporúčame spať v ponožkách, ktoré znížia opotrebenie spodnej časti spacáku.



SKLADOVANIE PÁPEROVÝCH PRODUKTOV


Tu platí  jednoduché pravidlo: najlepšie je nechať páperiu voľnosť a teda nechať ho voľne rozložený v nadýchanom stave. Ak nemáte doma na to dostatok miesta, spací vak môže byť uložený v priedušnom sieťovanom úložnom vaku, ktorý lepší výrobcovia štandardne ponúkajú k spacáku. Pokiaľ je to však možné, ešte lepšie je ponechať ho voľne zavesený alebo položený v suchej miestnosti.

(Tento text je prebratý z web stránky výrobcu Cumulus a jeho preklad je chránený autorským zákonom)

Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa