loading spinner

PREČO MERINO PONOŽKY?


Prečo sú ponožky dôležitou súčasťou vašej výbavy? Oplatí sa investovať do kvalitných ponožiek? Prečo práve ponožky z merino vlny?


Sú ponožky naozaj také dôležité???

Premýšľajte...pokiaľ strávite čo i len jeden celý deň prípadne aj viac dní chôdzou v turistických či iných topánkach, nohy dostávajú zabrať. Akonáhle začnú bolieť a objavia sa pľuzgiere, môže to znamenať koniec vášho výletu. Lacné bavlnené ponožky sú jednou z najväčších chýb, ktoré robia neskúsení turisti, keď sa v nich vyberú na dlhší výlet.  
Kvalitné ponožky udržujú nohy v suchu, zabraňujú tvorbe pľuzgierov a pomáhajú eliminovať zápach. Kvalitné ponožky nie sú lacné a mali by byť považované za investíciu. Navyše takéto ponožky vám vynikajúco poslúžia i niekoľko rokov, takže z dlhodobého hľadiska vás to vyjde lacnejšie ako obyčajné bavlnené, ktoré budete potrebovať častejšie vymeniť za nové.

Práve merino vlna sa vyznačuje vlastnosťami, pre ktoré je ideálna na výrobu ponožiek pre turistov.

  • Riadenie vlhkosti
Vlna má schopnosť perfektne odvádzať vlhkosť od pokožky. Dokáže absorbovať vlhkosť až do 30% svojej hmotnosti a umožňuje vlhkosti prirodzene sa odpariť do vzduchu. Pre porovnanie, bavlna sa oveľa ťažšie zbavuje vlhkosti a bavlnené ponožky v turistických topánkach v kombinácii so slaným potom sú najčastejšou príčinou vzniku bolestivých odrenín.

  • Antibakteriálne vlastnosti
Baktérie milujú teplé vlhké a tmavé miesta, akými sú vaše turistické topánky. Pokiaľ vaše nohy strávia v takýchto podmienkach dlhý čas zatiaľ čo prejdete desiatky či stovky kilometrov, môže to viesť k vzniku plesní. Vlna skvele odvádza vlhkosť a zároveň zabraňuje vzniku plesní, pretože mastné kyseliny vo vlnených vláknach pohlcujú mikróby, ktoré spôsobujú infekcie (i zápach).
Darn Tough urobili test so svojimi merino ponožkami, pri ktorom namočili ponožky do vody s obsahom baktérií, s ktorými sa ako turisti môžete stretnúť. V priebehu jednej hodiny 50 až 80 % baktérií zmizlo.

  • Strih ponožiek
Lacné bavlnené ponožky nie sú navrhnuté na dlhé kilometre chôdze. Väčšinou majú švy na špičke palca, ktoré vám môžu spôsobiť problémy. Profesionálni dizajnéri turistických ponožiek akými sú napr. ponožky Darn Tough Hiker odstránili švy zo špičky palca a rovnako tak strávili veľa času dizajnovaním ďalších častí ponožky. Darn Tough ponožky majú špeciálne navrhnuté aj ďalšie časti ponožky napr. od členka k lýtku, tak aby ponožka dokonale priliehala okolo nohy, ale zároveň aby ste nemali pocit prílišného zovretia. Sú navrhnuté tak, aby perfektne sadli na nohu, žiadne nepríjemné skĺzavanie či riasenie ponožky, ktoré by mohlo spôsobiť otlaky či pľuzgiere.

  • Odolnosť
Ponožky Darn Tough sú veľmi obľúbené u turistov, ktorí prechádajú celý kontinent počas diaľkových pochodov, kedy prejdú aj tisícky kilometrov len s batohom na chrbte. Väčšina z nich má na nohách práve tieto ponožky.
V čom spočíva tajomstvo Darn Tough ponožiek? Darn Tough pletie všetky svoje ponožky na pletacích strojoch s extrémne hustým tkaním, ktoré sú schopné vpliesť väčšie množstvo jemnej merino vlny do malého priestoru, čím dosiahli, že sú extrémne pevné a odolné bez nežiadúceho objemu. Na extra namáhané miesta akým je napr. päta používajú okrem merino vlny aj prímes nylonu pre ešte väčšiu odolnosť.

  • Pocit
Môžete si kúpiť lacnejšie merino ponožky, ale pokiaľ hľadáte ponožky špecificky vyvinuté pre turistov kúpte si Darn Tough. Sú vyrobené z jemnejšej vlny, ktorá má menej mikrónov, je pohodlnejšia, nehryzie a nesvrbí v kontakte s pokožkou.

  • Úspora peňazí
Ak si kúpite o niečo drahšie ponožky, investícia sa vám oplatí. Časom na nich ušetríte, pretože vám vydržia omnoho dlhšie. Navyše ušetríte na leukoplastoch či iných náplastiach a čo je najdôležitejšie ušetríte si nepríjemné poranenia, ktoré bývajú najčastejším zranením turistov.


Široký výber merino ponožiek Darn Tough na turistiku, beh či bike nájdete tu.

Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Uvedené ceny sú s DPH

Pokladňa