Vlna je prírode vlastný špeciálny materiál a zatiaľ nikomu sa nepodarilo vyrobiť syntetické vlákno s jedinečnými vlastnosťami vlny. Viac o vlastnostiach merino vlny sa môžete dočítať v tomto článku.


OPTIMALNA  IZOLÁCIA

Kučeravá štruktúra vlneného vlákna zadržiava veľké množstvo vzduchu a poskytuje dobrú tepelnú izoláciu. Vzduch prítomný medzi vláknami znižuje vedenie tepla v materiáli, a preto má izolačný účinok ako proti teplu tak aj proti chladu.

Merino vlna môže mať až 40 vlniek na centimeter, ktoré zabepečujú vysoký stupeň izolácie. Vlnky vo vláknach tiež znamenajú, že je tam menej kontaktných bodov medzi materiálom a pokožkou a dalším prospechom je zadržiavanie vzduchu.

 

VLNA HREJE AJ KEĎ JE VLHKÁ

Počas zvýšenej telesnej aktivity alebo teploty, telo vytvára pot na ochladenie, čím dochádza k zvýšeniu  úrovne vlhkosti. Vlna je hygroskopická, alebo schopná absorbovať vlhkosť zo vzduchu, a tak môže absorbovať vlhkosť od tela.

Vlna je schopná absorbovať aj medzi jednotlivými vláknami, aj vo vnútri vlákna a tak je na pocit suchá, aj keď je vlhká. Vlnené vlákna môžu absorbovať vodu až do 30% svojej hmotnosti bez pocitu vlhkosti. Vlna tiež vytvára teplo, aj keď vlhká.

Ked sa vlhkosť absorbuje, je to exotermický proces - nazývaný pohlcovanie tepla.

Teplo sa uvoľní, keď sa molekuly vody a molekuly vlákien zoskupia a tie ktoré majú opačnú polaritu, sa zrazia. Sila nárazu je tak silná, že sa vytvára teplo. Tento proces pokračuje, pokým sa vlákno nenasýti molekulami vody.

 

VLNA ODVÁDZA PREČ VLHKOSŤ

Keď je vlhkosť vyššia vnútri odevu ako vonku, vlna pracuje tak, ze absorbuje telesnu vlhkosť a transportuje ju cez materiál, kým sa nedosiahne rovnováha. Vzhľadom k tomu, ze vlhkosť je transportovaná na vonkajšiu stranu odevu, tepelná izolácia sa zvyšuje a vy zostanete v suchu.

 

VLNA JE JEDNODUCHÁ NA ÚDRŽBU A MÁ SAMOČISTIACU SCHOPNOSŤ

Vlna ma samočistiacu schopnosť a pohlcuje pachy. Kreatín vo vlne prirodzene rozkladá baktérie z pokožky, ktoré sú príčinou zápachu.

Jadro vlnených vlákien sa skladá z dvoch typov buniek, ktoré pohlcujú rozdielne množstvá vlhkosti.To má za následok konštantný proces trenia, ktorý spôsobuje mechanický, samočistiaci efekt.

Vlhkosť na povrchu textílií podporuje rast baktérií, ale u vlnených vlákien zostáva povrch pomerne suchý. Povrch vlákna je hydrofóbny, čo zabraňuje množeniu baktérií a následnému zápachu.

Vlnené odevy nepotrebujú časté pranie, dobrý vysledok dosiahnete ich vetraním vo vlhkom počasí. Vodné pary prechádzajúce odevom odstránia tuhé častice a pachy.


OŠETRENÚ VLNU JE MOŽNÉ PRAŤ V PRÁČKE

Povrch vlnených vlákien je pokrytý malých šupinkami, v dôsledku toho sa vlnené oblečenie praním môže splstiť. Šupinovitá štruktúra vlákna býva eliminovaná  úpravou a vlnený materiál je potom možné prať.

 

JEMNOSŤ VLNENÉHO VLÁKNA JE DEFINOVANÁ V MIKRÓNOCH

Počet mikrónov, tj meranie vlnených vlákien v tisícoch milimetrov sa používa na označenie kvality. Kvalitná vlna sa pohybuje medzi 17 a 23 mikrónov. Keď Vás vlna na pokožke svrbí, dôvodom je, že vlákna vlny sú hrubé a pri kontakte s pokožkou sa neohýbajú, ale skôr škrabajú. Čím jemnejšie sú vlákna, tým je vlna na pocit mäkšia. Hrubé vlákna presahujúce 28 mikrónov môžu pri kontakte s pokožkou svrbieť.


(Tento text je prebratý z web stránky výrobcu a jeho preklad je chránený autorským zákonom)

 

 

 


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Uvedené ceny sú s DPH

Pokladňa