X-tex materiál

X-tex predstavuje tkanú textíliu s povrchovou úpravou, vďaka ktorej je nepremokavá a priedušná.

Jedná sa o polyester 50 denier, ktorý podľa dnešných štandardov predstavuje priadzu ťažkej váhy, čo je ale dôležité pre horolezecké stany pretože vnútorná pevnosť tkaniny vyplýva najmä z hrúbky priadze. Polyester na rozdiel od nylonu  má vynikajúcu odolnosť voči degradácii UV žiarením.

Čím vyššia je nadmorská výška, tým vyššia je aj intenzita UV žiarenia a bivakovacie stany sa obvykle nachádzajú vo vyšších výškach, takže odolnosť voči UV žiareniu je dôležitou vlastnosťou pre dlhú životnosť týchto produktov.
Povrchovú úpravu tvorí polyuretán (PU). Má monolitickú štruktúru (to znamená že je neporézny), vďaka čomu má vynikajúcu odolnosť voči vode (20000 mm, alebo 30 + psi). Náter "dýcha" tým, že transportuje molekuly vody cez hydrofilné príťažlivé sily, mechanizmus využívaný veľkým počtom značkových materiálov používaných na výrobu nepremokavých/priedušných odevov.

Avšak, PU záter sa sám o sebe nevie dostatočne vysporiadať s kondenzáciou vo vnútri  jednoplášťových stanov, pretože vytvorená vlhkosť vo vnútri preťažuje schopnosť textílie ju absorbovať. Na zvládnutie tohto problému je polyuretánový záter impregnovaný aktívnym uhlím. Tým sa výrazne zvyšuje povrchová plocha, ktorá je k dispozícii pre absorpciu molekúl vody do takej miery, že tieto zostávajú v nespojitom stave (to znamená, že netvoria kvapky), a naďalej prechádzajú záterom (to znamená, že textília dýcha) a samotný materiál zostáva na dotyk suchý.


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Uvedené ceny sú s DPH

Pokladňa