loading spinner

PÁPERIE - tajná zbraň UL (ultralight) backpackerov


Mnohí turisti majú strach z pobytu vonku na horách v zimných mesiacoch, keď teploty poklesnú pod 10°C alebo sa držia pod bodom mrazu. Zimnú turistiku zavesia na klinec a uložia sa doma na zimný spánok, aby prečkali čarokrásnu zimu doma v teplých papučiach. Vybavenie na zimu na niekoľkodňový výlet vás síce možno bude stáť pár gramov navyše (nemusí), ale s niekoľkými starostlivo vybranými vecami si môžete užiť aj zimnú turistiku s ľahkým batohom v pohodlí a teple. Tajným kľúčom k tomu ako sa dá so zimou vysporiadať čo najlepšie je páperie. Páperie je ľahkým a nekomplikovaným riešením možno aj vašej obavy zo zimy.

Páperie je prírodný produkt a oproti iným materiálom má množstvo výhod. Najdôležitejšími sú:

  • Teplo. Páperie obsahuje milióny drobných vlákien, ktoré dokážu zadržiavať teplo. Nikde inde na svete nenájdete dokonalejší materiál, vhodný na výrobu bundy alebo spacáku.
  • Nízka hmotnosť. Páperová bunda váži minimálne o polovicu menej ako porovnateľne teplá bunda z iného materiálu. Je to veľká výhoda pre tých, ktorí sa snažia o znižovanie hmotnosti svojej výbavy.
  • Schopnosť kompresie. Množstvo vzduchu, ktoré dokáže páperie zachytit a vďaka čomu je tak teplé a nadýchané znamená, že je naopak po stlačení schopné až neuveriteľne zmenšiť svoj objem. Páperový spací vak alebo bunda vám v kompresnom stave zaberú oveľa menej miesta v batohu ako syntetický materiál. Takto vám zostane viac priestoru pre iné veci ako jedlo alebo extra oblečenie.
  • Dlhá životnosť. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že páperie je náročné na údržbu, opak je pravdou a pri dobrej starostlivosti vám bude vynikajúco slúžiť po mnoho rokov.



Oplatí sa investovať do páperovej bundy alebo páperového spacáku?

Pokiaľ vás desí zima a hľadáte niečo čo vás naozaj udrží v teple, tak páperová bunda alebo páperový spacák je investíciou, ktorú nebudete ľutovať. Páperie je vďaka svojím vynikajúcim tepelno-izolačným vlastnostiam, minimálnej váhe a schopnosti kompresie ideálne práve pre turistov backpackerov. 


Je skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia znížiť váhu svojho vybavenia. Páperový spacák, ale aj páperku môžete využiť nielen v zimných, ale aj v letných mesiacoch. Teraz nemám na mysli nafúknutú páperovú bundu do -20ºC, ale napr. ultraľahký páperový sveter, ktorý v batohu pri svojej minimálnej váhe a v kompresnom vrecku sotva postrehnete a ktorý vám urobí dobrú službu, keď si budete vychutnávať výhľad z vrcholu, alebo si ju oblečiete ako teplú vrstvu do ľahkého spacáku, keď v noci poklesne teplota, alebo keď vstanete do sviežeho rána a budete si chystať raňajky. Ísť naľahko vôbec nemusí znamenať diskomfort a nepohodlie. 

Páperie predstavuje najefektívnejší spôsob ako zostať v teple, keď sa už aktívne toľko nehýbete napr. po výstupe alebo niekde v kempe. Hoci všeobecne páperie nie je lacnou záležitosťou, investícia do kvalitného páperia sa vám aj z dlhodobého hľadiska oplatí a páperová bunda sa tak možno stane najlepším a najobľúbenejším kúskom vašej výbavy. Pri dobrej starostlivosti má páperie dlhšiu životnosť v porovnaní s akýmkoľvek synetickým materiálom. Navyše je oveĺa teplejšie a váži oveľa menej. Jedinou výhodou syntetiky je jej nižšia cena. Spacák so syntetických materiálov však už po prvej sezóne použitia dosť výrazne stráca svoj loft, narozdiel od toho kvalitná páperová bunda či spacák vám bude slúžiť minimálne 5-10 rokov.








Podľa čoho spoznám kvalitné páperie?


Kvalitu páperia charakterizuje hodnota plnivosti (Fill Power). Je to schopnosť páperovej izolácie po stlačení znovu získať pôvodný objem. Znamená objem v palcoch kubických “cuin” ktorý zaujme cca 30g peria v nadýchanom stave. Čím vyššia je hodnota udávaná v cuin, tým je perie nadýchanejšie a má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Bežne sa skôr stretnete v súvislosti s páperím s pojmom Loft (nadýchanosť) a teda rovnako platí čím viac loftu má napr. páperová bunda, tým viac telesného tepla je schopná udržať.

Pri správnom spôsobe údržby si páperový spacák udrží svoj loft dokonca 3-krát dlhšie ako spacák plnený syntetickou výplňou. Po vybratí z úložného vaku je schopný zväčšiť svoj objem až o 15-krát viac ako tvorí objem v stlačenej veľkosti! Obrovskou výhodou páperia je to, že si všetky svoje kvality zachováva po dlhé roky a teda počiatočná vyššia investícia sa vám z dlhodobého hľadiska určite viac oplatí.

Podľa plnivosti (Fill Power) sa páperie delí do niekoľkých tried. Napríklad páperie s hodnotami 550 - 650 cuin predstavuje strednú triedu a je vhodné na bežné denné nosenie. Prémiové páperie dosahuje hodnoty 800 cuin a vyššie a používa sa ako výplň do kvalitnejších spacákov alebo búnd.

Pri porovnávaní jednotlivých páperových produktov treba brať do úvahy viacero vecí. Napríklad páperová bunda s nižšou kvalitou páperia napr. 600 cuin môže byť rovnako teplá ako bunda s 800 cuin, ale bunda s 800 cuin bude pravdepodobne ľahšia a lepšie zbaliteľná. Pri porovnávaní treba brať na zreteľ aj druh a hrúbku tkaniny či ďalšie veci ako je celková váha páperia, množstvo zipsov...
Páperky s nižšou hodnotou "cuin" sú síce lacnejšie a v prípade ak siahnete po takejto páperke musíte si byť vedomí kompromisov a to najmä čo sa týka váhy a schopnosti kompresie.

Páperka na visačke ktorej nájdete hodnotu 800 cuin je síce drahšia, ale prinesie vám viac výhod v podobe vynikajúceho pomeru vysokej tepelnej účinnosti a nízkej hmotnosti či vynikajúcej kompresie, čo je dôležité najmä pre backpackerov, ktorí sa snažia udržať hmotnosť svojej výbavy čo najnižšie.

Pokiaľ výrobca neudáva hodnotu plnivosti, zrejme nepotrebuje na toto upriamovať vašu pozornosť a kvalita páperia bude na nižšej úrovni.


Aké sú nevýhody páperovej izolácie?

Páperie má jednu nevýhodu a tou je, že stráca svoje vlastnosti, keď navlhne alebo sa premočí. Mokré či navlhnuté páperie nebude držať teplo a neochráni vás pred zimou či vetrom. Napriek tomu sa páperia nemusíte báť. Ak je vonku teplota pod bodom mrazu, tak sa dažďa nemusíte obávať.
Riešením je v prípade potreby použiť pršiplášť, dáždnik alebo si obliecť dodatočnú nepremokavú bundu do dažďa či obliecť navrch hardshell bundu nemusí byť zlým riešením.
Kvalitnejšie páperové produkty majú vodoodpudivú DWR (Durable Water Repellant) úpravu a znesú aj sneženie bez nejakej ujmy.
Na trhu môžete nájsť aj páperové bundy s vysokou odolnosťou voči vlhkosti a to aj pri dlhšej expozícii s hydrofóbnym páperím, ktoré je špeciálne upravené tak, aby odpudzovalo vlhkosť a zároveň si zachováva všetky vlastnosti páperia.


Ako ochrániť páperie pred vlhkosťou?


Najlepším spôsobom ako udržať v suchu páperové vybavenie je prevencia a teda ochrana pred navlhnutím či premoknutím. 
Páperové veci v batohu môžete jednoducho ochrániť pred vlhkosťou vystlaním vnútra pevným plastovým sáčkom na odpadky (najlepšie poslúži biely so sťahovaním - dobre vidieť veci vo vnútri). Toto funguje lepšie z hľadiska ochrany vecí pred vlhkosťou ako pláštenka použitá zvonka batoha. Dovnútra uložte páperový spacák či bundu každé zvlášť vo svojom úložnom vrecku. Pre maximálnu ochranu môžete použiť napr. vodeodolné úložné vrecká z Cuben materiálu. Na páperku postačí veľkosť úložného vrecka cca 7L a na spacák si môžete vybrať podľa objemu kompresného vaku.
Ďalšou možnosťou je investovať do vodeodolného batoha. Je to síce drahšie, ale napr. batoh z vodeodolného Cuben materiálu s plne utesnenými švami je takmer nepremokavý a keď ho použijete v kombinácii s Cuben úložnými vreckami na ochranu páperoveho vybavenia, máte dokonalé a nekomplikované riešenie ako udržať všetky veci v suchu. Táto možnosť je zo všetkých finančne najnáročnejšia, keďže Cuben materiál je drahý.



A čo páperová vesta?

Páperová vesta predstavuje výbornú alternatívu najmä pre tých, ktorí preferujú pri obliekaní systém vrstvenia. Vesta udrží váš trup v teple a zároveň sa tak vyhnete problému s množstvom vrstiev na rukávoch, ktoré by bránili v ohybe lakťov. V tomto prípade nemusíte mať obavy z navlhnutiaz z vonka, keďže navrch si budete obliekať ďalšiu ochrannú väčšinou vodeodolnú vrstvu. Vesta po zbalení dosahuje minimálne rozmery, zmestí sa vám do dlane a sotva postrehnete, že ju vôbec máte v batohu. 








S kapucňou či bez kapucňe?

Výrobcovia ponúkajú páperové bundy s kapucňou i bez kapucňe. Závisí od vašich preferencií a požiadaviek, pre ktorú variantu sa rozhodnete.

Páperie má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a je schopné poskytnúť vám oveľa viac tepla ako akákoľvek čiapka. Tým, že kapucňa pokrýva nielen hlavu ale aj krk, získate takmer dokonalé zateplenie bez neizolovaných častí, cez ktoré by mohlo teplo unikať v prípade, žeby ste mali na sebe napr. čiapku v kombinácii s nákrčníkom. Kapucňa predstavuje jednoduché riešenie ako ochrániť pred zimou nielen hlavu ale aj krk a to celé naraz v jednom kuse odevu. Navyše sa už viac nemusíte obávať straty ďalšieho vybavenia v podobe extra šálu, nákrčníka, čiapky, kukly či iného odevu. 
Rozdiel v hmotnosti oboch možností je prakticky zanedbateľný. Dnes už zoženiete aj páperky s odnímateľnou kapucňou, ktorú v prípade, že ju nebudete potrebovať môžete ponechať doma.
Páperky s kapucňou sú veľmi populárne a praktické či už pre turistov alebo horolezcov a veľmi často ich zvyknú používať v mrazivých teplotách pomedzi aktivity chôdze striedané s istením a lezením, kedy viete jednoducho v prípade potreby natiahnuť si cez hlavu kapucňu na ochranu pred zimou a vetrom. Nevýhodou môže byť pre niekoho obmedzenie periférneho videnia, ale je to skôr o zvyku a väčšinou toto nepredstavuje veľkú prekážku pri akýchkoľvek outdoorových aktivitách.

Bundy bez kapucňe sú minimalistické a o niečo málo ľahšie. Niekomu však kapucňa nemusí vyhovovať práve kôli spomínanému obmedzeniu periférneho videnia. S kapucňou na hlave nedosiahnete takú voľnosť pri pohybe hlavou ako s čiapkou. V takomto prípade odporúčam siahnuť po bunde bez kapucňe. 

Teplo kapucňe určite oceníte a bude rozhodne stáť za tú váhu navyše, keď po náročnom dni večer v kempe budete oddychovať a chystať si niečo na večeru. Pri jednodňových horských prechodoch vás zase príjemne zahreje keď sa zastavíte na obed.

Pokiaľ máte v pláne páperku využiť ako strednú vrstvu pod lyžiarsku bundu alebo hardshelku počas zimných športov, je lepšie siahnuť po bunde bez kapucňe. Pri takomto spôsobe vrstvenia je hlava primárne chránená kapucňou vonkajšej bundy. Nosiť 2 kapucne naraz môže byť potrebné iba v extrémne chladnom počasí. Možnosťou tiež môže byť to, že páperovú kapucňu skryjete pod vonkajšiu bundu naskladaním či zrolovaním ku krku týmto sa však zrejme nevyhnete objemnému páperovému golieru vzadu na krku.







Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa