loading spinner

PÁPERIE - TECHNICKÁ ŠPECIFIKÁCIA

Páperie získané z peria vodného vtáctva je jedným z najúžasnejších prírodných produktov. Priemyselnej výrobe sa zatiaľ nepodarilo priblížiť vlastnostiam, ktoré páperie má  aj napriek neustálym snahám o výrobu syntetických vlákien, ktoré by mohli konkurovať páperiu. Pri správnom zaobchádzaní si udržuje svoj fantastický potenciál výrazne dlhšie než tie najlepšie syntetické vlákna.

Páperie je čistý, prírodný, tepelno-izolačný produkt. Perie vtákom v chladnom podnebí umožňuje prežiť ťažké poveternostné podmienky. Najlepšie páperie je preto možné nájsť u vtákov, ktoré prežívajú zimu v arktických alebo sub-arktických podmienkach.

Rozdiel medzi páperím a bežným perím je v tom, že páperie rastie bez pevnej, centrálnej "stonky" alebo brka. U dospelých vtákov tvorí jemnú, našuchorenú podkladovú vrstvu v blízkosti tela pod vtáčím hlavným perím.

Najčastejším zdrojom páperia sú kačice a husi. Páperie sa používa ako izolačný materiál v rôznych výrobkoch, ako sú spacie vaky, izolačné bundy alebo paplóny.

Páperová izolácia, ktorá sa používa, nie je 100% čisté páperie, ale je to "zmes páperia", ktorá taktiež obsahuje aj malé percento jemného peria. Táto zmes je reprezentovaná číselne ako pomer - napríklad 85:15, čo znamená, že 85% tvorí čisté páperie a 15% perie. Čím je väčšie  percento čistého páperia, tým lepšie izolačné hodnoty.

V praxi, pomer nad 90:10 predstavuje kvalitatívne rozdiely, ktoré majú veľký význam v určení aká kvalitná je páperová izolácia. Kvalita je uvádzaná ako "FILL POWER", čo je miera schopnosti páperia naplniť objem LOFT - viď nižšie. Čím väčšia je hodnota plnivosti (FILL POWER), tým väčšia je rozpínavosť páperia a tým je spací vak teplejší.

Husacie páperie má lepšie vlastnosti ako kačacie páperie a poľské husacie páperie je známe svojou vysokou kvalitou po celom svete. Je obľúbené napr. medzi Japoncami, ktorí sú nároční na kvalitu a ktorí kupujú veľké množstvá poľského páperia každý rok.

Kvalita poľského páperia je vynikajúca z časti v dôsledku klimatických podmienok, ale taktiež je výsledkom rozsiahleho akademického výskumu v chovateľských metódach.

Zdrojom poľského husaciého páperia je neznečistený región lesov, jazier a nádhernej, prírodnej krajiny na severovýchode Poľska. Je to obzvlášť chladná časť Poľska s dlhými zimnými týždňami s arktickým vzduchom a s extrémne nízkymi teplotami. Proti týmto drsným podmienkam v ktorých husi žijú a je to ich prirodzené prostredie už tisíce rokov sa vyvinulo ochranné páperie, ktorého kvalita je bezkonkurenčná kdekoľvek na svete pre svoju tepelnú izoláciu a odolnosť.CHARAKTERISTIKA PÁPEROVEJ IZOLÁCIE

LOFT je schopnosť izolačného materiálu zadržiavať vzduch a rozširovať sa. Zadržaný vzduch je vlastne izolátorom. Izolačný materiál je len prostriedkom pre zachytenie vzduchu a bráni pohybu vzduchu. Čím je väčšie množstvo zadržaného vzduchu v spacáku, tým teplejší je spacák, pretože udrží viac z vášho telesného tepla.

FILL POWER (plnivosť) je meradlom LOFT-u. Je to schopnosť páperovej izolácie po stlačení znovu získať pôvodný objem. Znamená objem v palcoch kubických “cuin” ktorý zaujme 30g peria v nadýchanom stave. Čím väčší je objem, ktorý zaujme perie v nadýchanom stave,  tym teplejší je spacák.


Objem plnenia (FILL VOLUME) je celkový objem, ktorý zaujme všetko páperie použité k naplneniu daného spacáku v nadýchanom stave. Čím väčší je objem plnenia (FILL VOLUME), tým teplejší je spací vak.

Schopnosť LOFT-u spacáku závisí od hmotnosti páperia, od plnivosti (FILL POWER) alebo od kvality použitého páperia. Porovnanie spacích vakov možno vykonať pomocou rovnice:

 

Napríklad, porovnáme 900g spací vak plnený čínskym páperím so 700g spacím vakom plneným poľským husacím páperím 'diamond grade'.

 Plnivosť (FILL POWER)Váha páperia (g)

Celkový objem náplne

(FILL VOLUME)

spacák s čínskym páperím

 60090018000

spacák s poľským páperím

87070020300

 


Ľahší spací vak je vlastne teplejší než ten ťažší, pretože má vyšší celkový objem výplne (FILL VOLUME).

Ked porovnávame teplotný rozsah alebo sezónne použitie uvedené rôznymi výrobcami  je užitočné vykonať vyššie uvedené výpočty a porovnania objemov výplne.
TECHNOLÓGIA SPRACOVANIA PÁPERIA

Páperie je pripravované komplexným procesom, ktorý zahŕňa pranie, sušenie a triedenie. V priebehu tohto procesu sú použité čistiace prostriedky a anti-alergény a dosiahnutie sterility sušením pri teplotách až do 140°C. Cieľom týchto postupov je získať biologicky neutrálnu surovinu požadovaného charakteru a najvyššej možnej úrovni.

 


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa