loading spinner

Technický dizajn spacákov

Páperové spacie vaky sa na prvý pohľad zdajú byť veľmi jednoduchými. Technicky sú však zložité a sofistikovanejšie. Tento článok približuje konštrukčné metódy a vlastnosti, ktoré sa bežne používajú pri výrobe moderných páperových spacích vakov.

Komory
Komory predstavujú priestory náplnené páperim medzi vonkajším plášťom a vnútornou podšívkou. Ich cieľom je udržať páperie v čo najrovnomernejšie rozloženej polohe. Najjednoduchší typ komôr využíva metódu prešívania. Vonkajšia tkanina a podšívka sú priamo zošité dokopy a tak vytvárajú príslušné komory, do ktorých je vložené páperie.Nevýhodou prešívaných komôr je ich obmedzený objem, čím sa zároveň obmedzuje loft páperia a šírenie tepla v spacáku. Taktiež páperie nie je schopné vyplniť priestor pozdĺž švíkov, čo má za následok únik telesného tepla. V dôsledku toho má táto metóda len obmedzený význam v použití pre vysokohorské alebo expedičné spacáky a nájdete ju naozaj len vo veľmi ľahkých spacákoch.
Ak chcete čeliť problému s tepelnými stratami cez neizolované línie švov a poskytnúť páperiu optimálny priestor pre LOFT, väčšina spacích vakov je vyrobená z komôr tvorených samostatnými "priehradkami" s páperím. Tieto komory s bočnými stenami ležia medzi vonkajším plášťom a vnútornou podšívkou. Existujú štyri hlavné typy týchto komôr ilustrované nižšie v poradí rastúcej tepelnej účinnosti.

Štvorcové H komory


V štandardnom dizajne švorcových H komôr so zvislými stenami páperie nie je schopné vyplniť rohy komôr, čím umožňuje teplu unikať pozdĺž stien.

Šikmé štvorcové H komory


Trapézové komoryPrekrývajúci sa efekt komôr bol zavedený takmer totožným, šikmým a trapézovým konštrukčným dizajnom komôr, ktorý umožňuje páperiu vyplniť rohy čím sa tepelná strata znižuje.

V-komoryLogickým rozšírením prekrývajúceho sa efektu komôr je V-dizajn komôr, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za najlepšiu konštrukčnú metódu. Jedinou malou nevýhodou V-dizajnu komôr je mierne navýšenie hmotnosti spacáku v dôsledku väčšieho počtu komôr vyžadujúcich viac tkaniny.
Vertikálne V-komory, radiálne a krokvové systémy komôr účinne sústreďujú orientáciu komôr do pôdorysného pohľadu radšej než orientáciu na bočné steny.Tieto typy komorových konštrukcií používa veľká väčšina výrobcov a používajú sa u jednovrstvových systémoch. Niektoré spacie vaky používaju tiež dvojité komorové systémy, ale tieto pridávajú značne na váhe a nachádzajú sa len v spacích vakoch určených pre mimoriadne chladné podmienky, kde veľké množstvo páperia vyžaduje ďalšie komory pre jeho rovnomerné rozloženie.

Bočné komory
Spacie vaky majú v podstate zadnú a prednú polovicu. Zvyčajne sú oddelené zipsom na jednej strane a bočnou komorou na strane druhej. Táto bočná komora je určená na to, aby zabránila pohybu páperia z prednej časti do zadnej (alebo naopak), alebo je u niektorých spacích vakov zámerne vynechaná.
Bočná komora je ďalšou oblasťou potencionálnych strát tepla, pretože páperie nemusí vždy dobre naplniť túto oblasť. Na prekonanie tohto problému, teplejšie a sofistikovanejšie spacáky používajú V-rúrkovú bočnú prepážku, ktorá vedie po celej dĺžky spacáku. Nižšie uvedený obrázok zobrazuje prierez v troch rôznych prevedeniach.Diferenciálna výplň
Diferenciálna výplň znamená, že množstvo páperia, ktoré vypĺňa spacák vzadu, nie je rovnaké ako v prednej časti. Mnohí výrobcovia tvrdia, že páperie v zadnej časti spacieho vaku neizoluje tak účinne ako v prednej časti, pretože páperie je v zadnej časti stlačené telom požívateľa. Preto umiestňujú viac páperia v prednej časti, než v zadnej a to najčastejšie v pomere 55:45%, alebo 60:40%.

Diferenciálny strih
Diferenciálny strih znamená, že obvod vonkajšieho plášťa spacieho vaku musí byť väčší, ako obvod vnútornej podšívky. Tento diferenciálny strih (vzniknutý polkruh) vytvára určitý objem medzi plášťom a podšívkou, ktorý je potrebný pre dosiahnutie optimálneho loftu páperia a pre vytvorenie rovnomernej izolačnej vrstvy okolo tela.

Zipsy a zipsové komory
To, že prakticky všetky spacie vaky majú zipsy objasňuje skutočnosť, že zipsy robia spacie vaky flexibilnejšími a jednoduchšími pre použitie, pokiaľ ide o reguláciu teploty. Na druhej strane, mínusom pre zipsy je to, že prispievajú k tepelným stratám, samotný zips pridáva na váhe, zároveň vyžaduje ďalšiu komoru, čo predstavuje ďalšiu váhu navyše, ktorá je daňou, ktorú musíte platiť za vyšší komfort spacáku so zipsom.
Dĺžka zipsu je teda ďalším faktorom v rovnici dizajnu spacákov. U mnohých spacákov výrobcovia volia zips v plnej dĺžke, ktorý umožňuje otvoriť spacák po celej dĺžke alebo polovičný zips, ktorý je naďalej výsadou špecializovaných dizajnov - ulraľahkých a nekompromisných.
Oblasti okolo zipsu musia byť samostatne odizolované pomocou zipsovej komory. Pri váhovo ľahších spacákoch je normou jedna komora, ale pri spacákoch určených do chladnejšieho podnebia sú potrebné dve (prekrývajúce sa) komory.

Kapucňa a krk / ramenné komory
Pri spaní naša hlava predstavuje oblasť najväčších tepelných strát. Väčšina spacákov umožňuje zatiahnutie kapucne okolo hlavy jednoduchou nastaviteľnou šnúrkou. Spacie vaky určené pre použitie v extrémne nízkych teplotách majú zvyčajne sofistikovanejšiu, ergonomickú kapucnu, ktorá efektívne obalí hlavu.
Aby sa zabránilo úniku telesného tepla z ústia spacáku okolo krku a ramien, väčšina spacákov má tiež
komoru okolo krku/ramien, ktorá sa podľa potreby môže tiahnuť dookola celého tela a rovnako je možné ju nastaviť sťahovacou šnúrkou. Niektoré spacáky umožňujú flexibilne odstrániť túto komoru pri použití v teplejších podmienkach.

Oblasť nôh

S myšlienkou zaoberať sa oblasťou okolo nôh prišli výrobcovia, aby mohli ponúknuť dostatočný priestor pre nohy pri spaní v rôznych pozíciách, ale bez toho, aby ponechali príliš veľa prázdneho priestoru pre pohyb telesného tepla. Dizajn oblasti okolo nôh (tzv. foot box) je ponúkaný mnohými výrobcami v najrôznejších tvaroch a prevedeniach pod množstvom marketingových mien, ale väčšina dosahuje viac alebo menej rovnaký výsledok.

(Tento text je prebratý z web stránky výrobcu Crux a jeho preklad je chránený autorským zákonom)


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa