VÝHODY QUILTOV


Quilty majú svojich prívržencov ale taktiež aj odporcov. Samozrejme každý je odlišný a má iné priority. Niektorým je teplejšie v spacáku a cítia sa lepšie ak majú niečo tesne omotané okolo tela. V spacáku sa cítia lepšie a zastávajú názor, že váha spacáku stojí za to.

Quilty zase ocenia ľudia, ktorí chcú ušetriť na hmotnosti, najmä počas dlhých trekov, kde sa počíta každý gram a kolená, členky a chrbát vám poďakujú na každom kroku dlhej ceste, ak ušetríte na váhe svojej výbavy. Sympatizanti využívajú výhody quiltu a oveľa pohodlnejšie sa im v ňom spí.


...a aké sú výhody quiltov?

 

Úspora hmotnosti

Ľudia uprednostňujú quilt pred spacákom najmä preto, lebo chcú ušetriť na váhe a nosiť so sebou spacák je pre nich nosenie zbytočnej váhy navyše.
Stlačená páperová alebo syntetická izolácia pod telom neposkytuje žiadnu izoláciu a nedrží teplo. Ak máte dobrú karimatku na izoláciu od zeme potom stlačená izolácia pod telom je zbytočná a nepotrebná. Quilty sú ľahšie oproti spacáku aj kôli chýbajúcemu zipsu a kapucni.Úspora nákladov

Quilty sú obvykle lacnejšie, pretože na ich výrobu sa použije menej izolácie, vonkajšej tkaniny, nemajú zipsy, kapucňu…

 

Sloboda pohybu

Quilt v porovnaní s klasickým spacákom je vhodnejším riešením pre tých, ktorí radi spia na boku alebo na bruchu. Taktiež Vám quilt poskytuje väčšiu slobodu pohybu v porovnaní s klasickým múmiovým spacím vakom.

Ak Vám nevyhovuje spať v múmiovom spacom vaku, pretože sa v ňom cítite stiesnene a nepohodlne, potom spanie v quilte bude pre vás to pravé.

 

Sloboda výberu oblečenia

V quilte môžete mať na sebe oblečené čokoľvek čo vyhovuje Vám a tak sa lepšie prispôsobiť vonkajšej teplote. Na zahriatie hlavy môžete nosiť čo chcete a nemusite sa dusiť v kapucni.

V prípade potreby sa môžete teplejšie obliecť a tým zvýšiť teplotný komfort quiltu. Ak potrebujete vyliezť z quiltu v zime a už máte na sebe teplejšie oblečenie, nestratíte tým všetku tepelnú izoláciu a nemusíte polonahý mrznúť v stane, pokiaľ sa pokúšate obliecť.

 

Väčšia efektivita

Quilty sú účinnejšie a majú vynikajúci pomer tepla k hmotnosti. Sú skonštruované tak, aby sa dosiahla minimálna váha a zachovali sa výborné teplené vlastnosti, bez zbytočnej izolácie pod telom, bez tkaniny pod vami, bez kapucne, bez zipsu.

 

Jednoduchosť

Quilty sú jednoduché, majú jednoduchý tvar a nemajú zips, ktorý by sa mohol pokaziť (úspora na hmotnosti). Vzhľadom k ich jednoduchosti je možné ich ľahko prispôsobiť vlastným potrebám na rozdiel od spacáku.

 

Univerzálnosť

Niektoré typy je možné po rozložení používať ako prikrývku alebo ich možete tvarovať a utesniť okolo svojho tela. Prídavné funkčné prvky ako sú: krídla, slučky, popruhy na bokoch, suché zipsy alebo elastické prvky na vytvorenie footbox-u, či rôzne sťahovacie prvky Vám pomôžu prispôsobiť quilt Vašim skutočným potrebám a vonkajším podmienkam. Niektoré quilty obsahujú integrovaný footbox, alebo je možné dodatočne vytvoriť priestor pre nohy a udržať ich v teple keď sa ochladí.

 

Všestranné použitie

Quilt môžete použiť ako vrchnú prikrývku, na spodok hamaky alebo ako plášť. Môžete ho tiež používať do vnútra klasického spacieho vaku s cieľom zlepšiť jeho tepelnú izoláciu, alebo aj na domáce použitie: očakávajte veľké úspory na vykurovaní.