loading spinner

VÝHODY QUILTOVQuilty majú svojich prívržencov ale taktiež aj odporcov. Samozrejme každý je odlišný a má iné priority. Niekomu je teplejšie v spacáku a cíti sa lepšie ak má niečo tesne omotané okolo tela, či zastáva názor, že váha spacáku stojí za to.

Quilty zase ocenia ľudia, ktorí chcú ušetriť na hmotnosti, najmä počas dlhých trekov, kde sa počíta každý gram a kolená, členky a chrbát poďakujú na každom kroku dlhej ceste, ak ušetríte na váhe svojej výbavy. Sympatizanti využívajú výhody quiltu a oveľa pohodlnejšie sa im v ňom spí.


Aké sú výhody quiltov?

Úspora hmotnosti

Ľudia uprednostňujú quilt pred spacákom najmä preto, lebo chcú ušetriť na váhe a nosiť so sebou spacák je pre nich nosenie zbytočnej váhy navyše.
Stlačená páperová alebo syntetická izolácia pod telom neposkytuje žiadnu izoláciu a nedrží teplo. Ak máte dobrú karimatku na izoláciu od zeme potom stlačená izolácia pod telom je zbytočná a nepotrebná. Quilty sú ľahšie oproti spacáku aj kôli chýbajúcemu zipsu a kapucni.

Úspora nákladov


Quilty sú obvykle lacnejšie, pretože na ich výrobu sa použije menej izolácie, vonkajšej tkaniny, nemajú zipsy, kapucňu…

Sloboda pohybu


Quilt v porovnaní s klasickým spacákom je vhodnejším riešením pre tých, ktorí radi spia na boku alebo na bruchu. Taktiež quilt poskytuje väčšiu slobodu pohybu v porovnaní s klasickým múmiovým spacím vakom.

Ak ti nevyhovuje spať v múmiovom spacom vaku, pretože sa v ňom cítiš stiesnene a nepohodlne, potom spanie v quilte bude pre teba to pravé.

Sloboda výberu oblečenia


V quilte môžeš mať na sebe oblečené čokoľvek čo ti práve vyhovuje a tak sa lepšie prispôsobiť vonkajšej teplote. Na zahriatie hlavy môžeš použiť čiapku či čokoľvek iné a nemusíš sa dusiť v kapucni.

V prípade potreby sa môžeš do quiltu teplejšie obliecť a tým zvýšiť jeho teplotný komfort. Pokiaľ budeš potrebovať vyliezť z quiltu v zime a už budeš mať na sebe teplejšie oblečenie, nestratíš tým všetko akumulované teplo a nemusíš polonahý mrznúť v stane, či rýchlo sa pokúšať obliecť.


Väčšia efektivita

Quilty sú účinnejšie a majú vynikajúci pomer tepla k hmotnosti. Sú skonštruované tak, aby sa dosiahla minimálna váha a zachovali sa výborné teplené vlastnosti, bez zbytočnej izolácie, ktorá je stlačená pod telom a teda málo efektívna. Sú ľahšie aj kôli chýbajúcej kapucni a zipsu. Pre dosiahnutie plnej účinnosti quiltu je dôležité ho používať spolu s karimatkou o ktorú sa quilt upína. Čím vyšší je jej tepelný odpor, tým lepšie izolačné vlastnosti ti vie quilt poskytnúť.  

 
Jednoduchosť

Quilty sú jednoduché, majú jednoduchý tvar a nemajú zips, ktorý by sa mohol pokaziť (úspora na hmotnosti). Vzhľadom k ich jednoduchosti je možné si ich lepšie prispôsobiť vlastným potrebám na rozdiel od spacáku.

 
Univerzálnosť

Niektoré typy quiltov je možné po rozložení používať aj ako prikrývku alebo ich možete tvarovať a utesniť okolo svojho tela. Prídavné funkčné prvky ako sú: krídla, slučky, popruhy na bokoch, suché zipsy alebo elastické prvky na vytvorenie footbox-u, či rôzne iné sťahovacie prvky ti pomôžu prispôsobiť quilt svojím skutočným potrebám a vonkajším podmienkam. Niektoré quilty obsahujú integrovaný footbox, alebo je možné dodatočne vytvoriť priestor pre nohy a udržať ich v teple, keď sa ochladí.


Všestranné použitie

Quilt môžeš použiť ako vrchnú prikrývku, na spodok hamaku alebo ako plášť. Taktiež je možné ho používať do vnútra klasického spacieho vaku s cieľom zlepšiť jeho tepelnú izoláciu, či na domáce použitie a tak ušetriť na kúrení.

NAKUPUJ QUILTY 


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa