loading spinner

Crux - Poľské husacie páperie

Crux páperové produkty sú plnené husacím páperím, ktoré pochádza od jedného dodávateľa z Poľska, výrobcu husacieho mäsa, pre ktorého je páperie cenným vedľajším produktom. Crux používa iba poľské husacie páperie, u ktorého vie zaručiť integritu v získavaní páperia, jeho kvalitu a rozpínavosť.

Páperie je eticky získavané (teda až po usmrtení vtákov). Poľsko zakazuje obidva neetické postupy ako šklbanie páperia živým vtákom a násilné postupy vykrmovania vtákov. Hlavný dodávateľ páperia je výrobca husacieho mäsa, pre ktorého je hlavným vývozným trhom Nemecko. Výrobca má vertikálnu výrobu, čo znamená, že má úplnú kontrolu nad procesmi týkajúcimi sa chovu, starostlivosti a zabíjania husí. Páperie je veľmi cenným vedľajším produktom ich podnikania.
Crux používa štyri druhy páperia s plnivosťou: 750, 800, 850 a 900 FP - Fill Power.

Prečo Crux nepoužíva vodeodolné páperie? Tu je ich vyjadrenie:
Nepoužívame páperie "odolné voči vode" a to nielen preto, že je to vo väčšine prípadov nepriaznivé pre životné prostredie a len krátkodobo účinné (v ostatných prípadoch), ale tiež sme presvedčení, že to klame spotrebiteľov. Ak chcete zostať v teple, potrebujte zostať v suchu.
To je dôvodom, prečo sa vyhýbame vode pokiaľ ide o páperové spacáky a oblečenie plnené páperím, ktorý je rozhodujúcim v našej filozofii dizajnu.

Páperie pochádza z domácich vtákov (voľne žijúce vtáky majú taktiež páperie, ale je ho oveľa ťažšie zozbierať!). Domáce vtáky - sliepky, morky, kačice, husi žijú po celom svete a zber páperia sa praktizuje všade. Je všeobecne známe, že pokiaľ chcete získať páperie s plnivosťou (Fill Power) viac ako 500 cu.in. najlepším zdrojom sú vodné vtáky - kačice alebo husi.

Všeobecne je husacie páperie považované za najlepšie. V skutočnosti, pri plnivosti, napr. 600 FP, nie je žiaden rozdiel medzi kačacím a husacím páperím. Kačacie páperie s plnivosťou viac ako 750 FP je ojedinelé a preto sa do drahších spacákov a páperového oblečenia používa hlavne husacie páperie. Pre vysoko výkonné spacáky, ktoré majú plnivosť viac ako 750 FP je takmer vždy zdrojom páperia práve hus.

Plnivosť môže byť veľmi variabilná aj v prípade husacieho páperia. Životné prostredie a vek vtáka sú v tomto prípade dva hlavné určujúce faktory. Všeobecne zaužívaným faktom je, že čím chladnejšie je podnebie, tým lepšia je kvalita páperia. Toto môže byť pravda, ale nie je to definitívne preukázané, a rozhodne to neznamená, že vysoká kvalita páperia nemôže pochádzať  z teplejších pásiem.

Vek vtáka je veľmi dôležitý. Vzhľadom k tomu, že páperie je zvyčajne vedľajším produktom mäsového priemyslu, najviac páperia pochádza od mladých vtákov. Avšak, to najlepšie páperie s plnivosťou 750 FP alebo viac pochádza z dospelých vtákov, ktoré majú viac páperia a tiež väčšie chumáčiky páperia. Poľsko má špeciálne odvetvie priemyslu – zber páperia, v ktorom sú husi chované konkrétne na tento účel. Tieto vtáky, väčšinou samičky pĺznu prirodzene niekoľkokrát ročne a páperie je zhromažďované z ich hniezd. Práve pre toto je Poľsko uznávané ako zdroj najlepšieho husacieho páperia na svete.


Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Uvedené ceny sú s DPH

Pokladňa