loading spinner

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU VEĽKOSŤ BATOHA

Výber správnej veľkosti batoha je vo všeobecnosti funkciou dvoch jednoduchých meraní, dĺžky trupu a obvodu pása. 

Pri výbere veľkosti batoha je rozhodujúcim parametrom dĺžka vášho trupu, pozor, nie vaša výška. Pre upresnenie, dĺžka trupu v skutočnosti nemá nič spoločné s vašou výškou, preto je vždy potrebné sa odmerať. Vždy kladieme dôraz na správne prevedené meranie dĺžky trupu. Výber batoha bez toho, aby ste si najskôr premerali dĺžku svojho trupu je jednou z najväčších chýb, ktorú začínajúci turisti backpackeri robia.


AKO SI ZMERAŤ DĹŽKU TRUPU

Ak chcete zmerať dĺžku trupu, vezmite krajčírsky meter. Pokiaľ nemáte krajčírsky meter, použite hocijaký povrázok, ktorý potom priložíte k ľubovoľnému metru.

Predkloňte hlavu a na zadnej strane krku si nahmatajte najviac vystupujúci stavec chrbtice. Nazýva sa stavec C7 a to je počiatočný bod merania dĺžky vášho trupu. Koniec sa nachádza na chrbtici medzi spojnicou vrcholov bedrových kostí. Ten môžete nájsť jednoducho tak, že si ukazovákmi nahmatáte vrchol bedrových kostí, položíte dlane na boky tak, aby palce smerovali k chrbtici a v mieste, kde sa stretnú je konečný bod dĺžky vášho trupu. Zmerajte vzdialenosť medzi týmito dvoma bodmi, najlepšie, keď vám s meraním pomôže ďalšia osoba.


AKO ZISTIŤ DĹŽKU BEDROVÉHO PÁSU

Ďalším dôležitým meraním je veľkosť bedrového pásu. Mať pohodlný bedrový pás s dostatočnou rezervou na obe strany, aby ste ho mohli pevne dotiahnuť a podľa potreby aj uvoľniť je kľúčové pre pohodlné nosenie batoha. Pokiaľ sa chystáte na dlhší trek, treba rátať s tým, že pravdepodobne niečo schudnete a zase naopak v zime môžete nabrať centimetre späť. Váš bedrový pás bude najdôležitejšou nosnou konštrukciou vášho batoha, takže sa uistite, že je pohodlný a že meranie bolo správne.
Dĺžku bedrového pásu zistíte zmeraním obvodu pásu, ktorý sa meria v rovnakom mieste ako sa nachádza dolný bod dĺžky trupu, teda na hornej hrane bedrových kostí.

Mnoho výrobcov umožňuje zvoliť si dĺžku trupu a veľkosť bedrového pásu osobitne a niektorí ponúkajú dokonca odnímateľné bedrové pásy.
Väčšinou platí, že s veľkosťou bedrového pásu sa zväčšuje aj objem vreciek na bedrovom páse.


POZRI VIDEO AKO ZMERAŤ DĹŽKU TRUPU

Žiadne produkty

Bude určené Doprava
0,00 € Daň (DPH)
0,00 € Spolu

Pokladňa